„Tvá síla pochází přímo od Bohyně – je to láska. Nechť z Tebe vyzařuje, když jdeš, když stojíš…Ať je vidět ve všem, co děláš. S láskou se dokážeme uvolnit, otevřít se a dávat. Neboj se své síly – umožňuje ti milovat a dávat bezpodmínečně“. – Miranda Gray, Poselství pro ženskou duši
Ženy jsou spojeny s plodností a mateřstvím, proto není překvapením, že se pojí s legendami o smrti, zrození a osudu. Stačí zmínit postavy sudiček, v každé kultuře nazývané jinak: řecké Moiry, římské Parky, německé Norny, či bohyně lásky Hathor, české sudičky, babice atd. Ženy v symbolice smrti a zrození panovaly v pozici žen moudrých, jednajících s chladnou hlavou, střídmých, rozvážných a zodpovědných. Ženy jsou ztělesněním mateřského jednání a péče, varují a radí. Mnoho kultur se odvolávalo na Bohyni, matku všech, která se skrývala v každé ženě. Taková Bohyně byla plna síly, i když byla znetvořena či zraněna. Tato síla pak v sobě skrývala velký potenciál k plození a formování nového života a sjednocování protikladů. Vzhledem k tomu, že v každé ženě se taková Bohyně ukrývá, jediné, co brání ženě takovémuto rozvoji, je její vlastní mysl spoutaná očekáváními společnosti a omezeními. Naše životy se stále mění, pořád se něco děje, ale málokdy si dopřejeme čas na zastavení se, prožití toho, co přichází, a opravdové uzavření minulosti. Díku tomu jsme málokdy Tady a Teď a dokážeme naplno prožít svůj život.
RITUÁL ZAVINOVÁNÍ JE JEDEN Z NEJSILNĚJŠÍCH PŘECHODOVÝCH RITUÁLŮ
Hloubka, péče, ticho, přeměna, hluboké léčení bolesti, smutku, uzavírání, znovuzrození – o tom všem je rituál zavinování. Tento přechodový rituál nám pomáhá vědomě projít životní změnou. Ukazuje, co končí a co začíná, a především pomáhá rozloučit se se završenou fází života, uvítat fázi novou a najít si v ní svoje místo. Už naši předci k uctění a zpracování důležitých životních okamžiků využívali sílu rituálů. Slované brali zrození jako portál, bránu mezi dvěma světy. Ta se otevírá již 40 dní před porodem, už tehdy se začíná „něco dít“. Při porodu se musí žena plně otevřít, duše i tělo jsou dokořán. Žena při něm vchází do labyrintu pro své dítě, jde naproti duši a otevírá tuto bránu. Když žena rodí, je tedy „někde mimo“, mezi dvěma světy, mezi životem a smrtí. Z labyrintu musí žena zase vyjít a bránu – porod uzavřít. Protože co bylo otevřeno, by mělo být zase uzavřeno, aby energie a síla neutíkaly pryč. Proto je důležité během prvních 40 dnů po porodu odpočívat, pečovat o sebe, a hlavně nechat o sebe pečovat.
Původním cílem zavinování bylo uzavřít období těhotenství a porodu. Tento silný rituál má své kořeny po celém světě. S různými podobami poporodních rituálů se setkáte v Jižní Americe, Rusku, Ukrajině, Asii či Maroku. Každá kultura má svou tradici a postupy, ale ve své podstatě jsou si podobné. V ČR se s tímto rituálem setkáváme také pod počeštělými názvy zavírání kostí nebo rituál Rebozo/Rebozo rituál. Rebozo nebo manta je latinskoamerický název tradičních šátků, které se používají při tomto rituálu. Ve slovanské tradici se pro tento zavinovací šátek používá název svivalník nebo pinta. Tento rituál není zdaleka jen pro poporodní období, ale pro všechny velké změny v životě člověka – ženy i muže, kdy je potřeba něco uzavřít a otevřít se novému.
ZAVINOVÁNÍ JE PRO ŽENU BEZPEČNÝM A LÁSKYPLNÝM PROSTOREM
Rituál má vždy podobný záměr, a to fyzicky, energeticky i spirituálně uzavřít své téma. Dříve prováděly tímto rituálem zejména porodní báby. Ovšem v dnešní době se hodně rozšířil i na další témata. Zavinovat lze v podstatě cokoliv, co už cítíme, že je potřeba ukončit a uzavřít. Co ještě nemáme zcela vyřešené a zpracované, bere nám to sílu a pozornost a brání nám žít náš život plně, Tady a Teď. Rituál zavinování je velmi hluboký transformační proces.
Proč je rituál vhodný pro ženy po porodu? Jestliže žena projde těhotenstvím a porodem, vždy ji to změní. Většina žen považuje narození dítěte za jeden z nejvýznamnějších zážitků svého života. Porod je příležitost k probuzení spirituality – zejména přirozený porod má potenciál k sebetranscendenci. Z ženy se stává matka, obdařená zážitkem vlastní síly a moci svého těla. Nicméně porod je vyčerpávajícím a často stresujícím prožitkem. V průběhu porodu se ženy musí vypořádat nejen s bolestí, ale i s pocity bezmoci, nejistoty a strachu, jelikož nevědí, zda vše probíhá úspěšně, a jak dlouho porod potrvá. Reakce ženy během porodu jsou velmi individuální, ženy mohou porod prožívat velmi odlišně i při stejném typu porodu. A jak vlastně poznáme, zda má žena porod uzavřený? Žena, která nemá porod uzavřený, po porodu není Teď a Tady, hledí do prázdnoty. O porodu mluví velmi emocionálně, mluví o tom, co se nepovedlo, co jí ublížilo apod. Nebo o porodu naopak nechce mluvit vůbec, a říká, že je lepší nevzpomínat a nepřipomínat. Není vyrovnaná s tím, jak celý porod probíhal. Naopak žena, která má porod uzavřený, o něm může mluvit, má ho zpracovaný, a má přijaté pozitivní i negativní emoce, které se k němu vztahují. Pamatuje si to, ale už ji to nebolí, bolesti jsou zahojeny a emoce, ať už jsou jakékoliv, ji nerozechvívají.
Rituál zavinování se provádí na konci šestinedělí, ale v podstatě není čas tolik důležitý, porod se dá zavinout i zpětně s odstupem několika let. Celý proces trvá nejméně 4-5 hodin, ale může trvat i celý den, dle toho, jak dlouhou dobu žena potřebuje. Průměrná délka je 6-9 hodin. Ne všechny těhotenství končí šťastně…Zavinuje se tedy i ztráta miminka a uzavírají se těhotenství, která nebyla dokončená nebo skončila porodem mrtvého děťátka. Zavinuje se také úmrtí miminka po porodu. Nejdříve však musí uplynout období šestinedělí, které je i v těchto chvílích velmi důležité. A také samozřejmě období truchlení.
ZAVINOVAT LZE NA COKOLIV, CO JE TŘEBA UKONČIT, UZAVŘÍT…
Zavinovat lze na jakoukoliv změnu – ukončení vztahu, rozvod, smrt blízkého, ukončení nemoci, zotavení se po operaci, změnu pracovního poměru, přestěhování. Zavinovat lze svoje „Staré Já“, před začátkem něčeho nového. Rituál Vám pomůže vědomě přejít z jedné etapy do druhé a nechat vše, co už neslouží za sebou. Někdy se stává, že se zavinování začne dělat na určité téma, ale až při něm se ukáže, co je vlastně třeba ukončit.
Kdy a pro koho není zavinování vhodné?
- Při vážném onemocnění pohybového aparátu
- Pro osoby s psychickým onemocněním
- Po nedávné smrti blízké osoby, potratu či úmrtí miminka, kdy ještě neproběhla fáze truchlení
JAK RITUÁL ZAVINOVÁNÍ VLATNĚ PROBÍHÁ?
Samotný rituál začíná příběhem, proč žena chce tímto rituálem projít. Navození atmosféry pomohou jednoduché relaxační techniky šátkem Rebozo, které uvolní tělo, svaly. V případě možnosti následuje bylinná koupel při svíčkách, aromaterapie, relaxační hudba či lahodné ceremoniální kakao. Poté si žena lehne na podložku a za zvuku relaxační hudby či ticha, vše dle přání, průvodkyně obváže ženu tradičními šátky a žena se ponoří do sebe. Rozvinutím ze šátků končí rituál ve své hlavní části. Je důležité, aby se žena cítila uvolněně, příjemně a mohla se plně otevřít. Proto je důležité vybrat si tu správnou průvodkyni. Říká se, že žena je po zavinování otevřená a citlivá. Procesy, které se při zavinování děly, se mohou dokončovat ještě následující dny i týdny. Proto je třeba být k sobě laskavá.