Vědci odhalili tajemství smrti altajské princezny – záhadné 25 leté ženy s tetovaním jelena na levém rameni, která žila na euroasijské stepi a zemřela před 2500 lety. Ve světě je známá jako altajská princezna. Tajemství jejího života a smrti stále nedá pokoj vědcům. Proč tuto altajskou múmii pochovali daleko od rodinné mohyly? Kým skutečně byla altajská princezna a hlavně, co bylo příčinou její smrti?
Ledová dívka byla zástupcem Pazyrské kultury, která vzkvétala mezi 6. a 2. století před naším letopočtem v sibiřské stepi. Altajská plošina Ukok, kde byla můmie sibiřské dívky nalezena, je nevelká plošina, která se nachází na křižovatce čtyř krajin: Ruska, Kazachstánu, Mongolska a Číny. V době železné tu kočovníci pásli dobytek a pod kamennými mohylami pochovávali své blízké.

V roku 1993, při vykopávkach jednoho násypu na plošině Ukok, se našel jedinečný objev. I když mohyla byla už vypleněná a v podstatě neperspektivní, skupina vědců pod vedením archeoložky z Novosibirska Natálie Polosmakové si vybrala práve jí. Pod vykradeným hrobem vědci našli ještě jeden nedotknutý hrob. Překrytí z 11 dřevěných prken skrývalo dřevěný sarkofág, domácí potřeby a pozústatky šesti koní pochovaných spolu s majitelem.
Postroj vyrobený 2500 let před naším letopočtom zapůsobil svojí elegancí, která se zachovala díky vzácné přírodní konzervaci. Krátce po pochováni, pronikla do hrobu podzemní voda a při prudkém ochlazení se všechn proměnilo v kus ledu. Voda zamrzla na 2500 let. Permafrost, jako chladnička, zachoval nález do současnosti.

Ledový závoj zcela zakrýval postavu pochované, až když archeologové led roztavili, uviděli mumifikované pozůstatky. Zabalzamované děvče leželo na boku v pozici spícího člověka. Na sobě měla vlněnou sukni, košili z hedvábí a propracovaný účes.
Dívka měla na těle vytetované nákresy, směs různých reálných a fantastických zvířat. Na levé ruce altajské princezny archeologové našli čtyři tetování. Největším je mystický jelen se zobákem supa a rohama kozorožce. V některých národech Asie toto zvíře symbolizovalo spojení s jinými světy.
V 50-tých letech minulého století vědci laboratoře antropologické rekonstruke v Moskvě vytvořili jedinečnou portrétní galérii, která doslova reprezentuje minulost. Tváře dávno mrtvých lidí vytvářejí podle jejich lebek. Výška lícních kostí, tvar očí, tvar nosu a uší, to všetko podle vědců skrývá v sobě lebka, jen je potřebné jí správně přečíst.

Tvář atlajské princezny antropologové vytvořili v roce 1995. Podle nich právě tak vypadalo děvče z plošiny Ukok. Rekontrukce bez pochyb ukazuje představitelku evropské rasy. To potvrdily i analýzy DNA atlajské můmie.
Altajskou múmii studují už více než 20 let. Po celou dobu bylo vykonáno mnoho výzkumů a testů. Například bylo možné plně obnovit obřad balzamování. Vědci zistili, že zabalzamované tělo nebylo okamžite uložené do země. Od smrti do pohřbu uběhly minimálně tři měsíce. V této době jí usadili do nějakých křesel, což je vidět podle stop na těle.

Mohyla altajské princezny je omnoho menší než obvyklé mohyly tehdejší šlechty, ale hlavně se nachází daleko od všech rodových pohřebisk. V dávných kultúrach tak pochovávali ženy, které při své činnosti podstupovaly slib čistoty – celibátu. Podle vědců byla žena pravděpodobně léčitel nebo šaman. Pravidelně vdechovala výpary mědi a rtuti, což se zjistilo díky chemickým analýzám a pravděpodobně to bylo spojené s nějakými náboženskými obřady.
Jedovaté výpary škodily zdraví ženy, ale nemohy způsobit smrt. Vědci předpokládají, že smrt způsobila nějaká choroba. V roce 2010 poslali múmii zabalenou do tepelně odolného materiálu na tomografické zkoumání, ale rychlý výsledek se získat nepodařo. Magnetická rezonance počítá rádio-vlny a zdroje těchto signálů jsou atomy vodíku, které jsou obsáhnuté hlavně v kapalinách a měkých tkáních. Mumifikované dehydrované pozůstatky vydávaly slabý signál a snímky byly slabé kvality. Zlepšit to mohly jedině speciální počítačové programy, které byly vyvinuty až po několika letech po tomto vyšetření.
Ale přesto jsou tyto snímky klíčem k řešení záhady z Altaje. Nový grafický software dovolil vědcům se podívat do minulosti. Jejich podezření se potvrdilo, múmie nese známky po těžké chorobě. Vědci prišli k závěru, že ženu zabila rakovina prsu. Onkologické onemocnění se rozvíjelo minimálně tři roky. To byla konečná diagnóza stanovená po 2500 letech. Výzkum ale stále pokračuje dál.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Ze slovenštiny přeložila: Ava Chrtková
Tvář tetované mumifikované princezny konečně odhalila po 2500 letech